środa, 14 grudnia 2016

MATEUSZ I PSP NR 5 W FINALE ZDOLNEGO ŚLĄZACZKA! 


Z przyjemnością informujemy, że Mateusz Przywoźny zakwalifikował się do finału Zdolnego Ślązaczka z języka angielskiego, a tym samym "pìątka znalazła się wśród trójki najlepszych podstawówek w Wałbrzychu, które w styczniu w siedzibie Wyższej Szkoły Filologicznej we Wrocławiu powalczą o miejsca na podium i zmierzą się z innymi szkołami z Dolnego Śląska. Gratulujemy i zagrzewamy naszego ucznia i kolegę do nauki. Bo w tym roku święta szykują się przy książkach!  :) 

poniedziałek, 12 grudnia 2016


KOLEJNY ETAP KONKURSU ZA NAMI!


Kolejny etap „Zdolnego Ślązaczka” z języka angielskiego już za nami. Przypominamy, że do etapu powiatowego zakwalifikował się Mateusz Przywoźny. 

W piątek 09.12. 2016 r. pod opieką pana Sławomira Skoniecznego w PSP nr 26 nasz kolega podjął kolejne wyzwanie. Na tym etapie uczniowie nie tylko wypełniają test gramatyczny, muszą wykazać się doskonałą znajomością lektury i wiedzy z dziedziny kultury i tradycji Wielkiej Brytanii. W tym roku Mateusz zapoznał się z fascynującą historią Jacka Londona „Biały kieł” -oczywiście w wersji angielskiej. A przygotowując się do części z dziedziny kulturowej na pewno wykorzystał  wiedzę zdobytą podczas corocznych Tygodnii Kultury Brytyjskiej.

Z przyjemnością informujemy, że Mateusz otrzymał aż 50 pkt na 60 możliwych a więc osiągnął bardzo wysoki wynik. O przejściu do kolejnego etapu decyduje jednak nie tylko liczba punktów, ale też ilość osób, które otrzymały tak wysokie noty i spośród nich wybrani zostaną laureaci z najwyższymi wynikami.
My trzymamy kciuki i jesteśmy dumni z osiągnięć naszego kolegi. Congratulations Mateusz!!!!






poniedziałek, 5 grudnia 2016

KONKURS TALENTÓW




24.11.2016 r. w naszej szkole odbył się po raz pierwszy konkurs talentów będący częścią projektu „cztery pory roku”. Projekt ten zakłada przygotowanie i przedstawienie występów uczniów klas młodszych i ich integrację z kolegami z klas IV –VI. Każdorazowo program przygotowują uczniowie innego pionu. I tak program pt. „Jesień” przygotowali trzecioklasiści a towarzyszyli im koledzy z klas VI. Przy tej okazji nie mogło zabraknąć występów w języku angielskim. Uczniowie klasy VI wystawili mini-teatrzyk pt. „Stone Soup”, z którego wyciągnęliśmy bardzo ważną naukę: „Razem możemy zrobić wszystko”, Together, we can do everything”. Dzieci z klas trzecich zaprezentowały z kolei wierszyk pt. „Autumn leaves” i piosenki „We are explorers” i „Sally the Camel”. Nasze występy zostały opracowane m.in. na zajęciach koła języka angielskiego “Mała Brytania”. Z niecierpliwością wyczekujemy kolejnego spotkania pt. „Ziemia”, na którym swoje umiejętności pokażą drugoklasiści.







DZIEŃ JĘZYKÓW






24 listopada jest Europejskim Dniem Języków. W naszej szkole już po raz drugi organizujemy w związku z tym konkurs plastyczno językowy, w którym macie możliwość poznać przynajmniej w niewielkim stopniu bogactwo językowe Europy. W tym roku hasłem przewodnim konkursu była sentencja „Mówimy w wielu językach, ale czujemy tak samo”. Przyznacie, że tak właśnie jest, dlatego postanowiliśmy żebyście poznali brzmienie jednego z piękniejszych słów „miłość” w wielu językach. Uczniowie, którzy zgłosili się do konkursu wylosowali nazwę kraju i przygotowali prace, w których to słowo stanowiło kluczowy element. Dodatkowo projekt zawierał charakterystyczne elementy związane z kulturą, tradycją i ciekawymi miejscami tego kraju. Nowością w regulaminie konkursu był punkt mówiący o tym, że prace powinny zostać wykonane na komputerze. Te wybrane zostały wyeksponowane na holu szkoły, a czworo uczniów zdobyło nagrody. Są to:


1 miejsce Wiktoria Strzępek 5a

2 miejsce Nikodem Piekarzewicz 6a,Mikołaj Organa 4c

3 miejsce Rafał Mierzyński 5b


Dodatkową atrakcją był konkurs „Guess the Word” – „Odgadnij słowo”, przeprowadzony przez nauczycieli języka angielskiego. W czasie dużej przerwy na holu głównym mieliście okazję „oglądać” znaczenie słów w różnych językach. Dzięki multimedialnej prezentacji mogliście poznać kilka cennych zabawnych słówek dotyczących naszego codziennego życia. Słodki poczęstunek dla uczestników zakończył ten obfitujący we wrażenia dla miłośników języków obcych dzień.

poniedziałek, 7 listopada 2016

BONFIRE NIGHT

 





Kochani!! W naszej sekcji poświęconej kulturze i tradycjom w Wielkiej Brytanii nie może zabraknąć ciekawych informacji o święcie, które w sobotę obchodziło większość mieszkańców wysp, a już z pewnością świetną zabawę mieli tam wasi koledzy.


Na początek trochę historii, ale nie będzie to najeżona faktami i datami relacja - raczej coś na kształt scenariusza do sensacyjnego filmu.



Jest rok 1605, czyli długo przed Justinem Biberem.

W Anglii panuje król Jakub I i nie wszyscy są zadowoleni z tych rządów. Niektórzy są aż tak im przeciwni, że zawiązują spisek  przeciwko królowi i jego ministrom. Postanawiają więc dostać się do piwnic pod budynkiem parlamentu (patrz zdjęcie), zgromadzić tam kilka wypełnionych prochem beczek  i w dniu otwarcia posiedzeń w tym gmachu, wysadzić go w powietrze razem ze wszystkimi najważniejszymi postaciami w kraju.

Być może spisek zakończyłby się sukcesem,  gdyby nie to, że jeden z jego członków z jakiejś przyczyny nie tylko sam zrezygnował z zamachu, ale i wydał wszystkich swoich kompanów -  w tym przywódcę Guya Fawksa.



W dzień poprzedzający zamach, Guy został pojmany i skazany -  jak się domyślacie -  na niechlubną śmierć. Pewnie jeszcze tej nocy stracił głowę i to nie dla miłej koleżanki z sąsiedniej klasy tylko całkiem dosłownie.

Te wydarzenia miały miejsce 5 listopada. Od tej pory, co roku w tym dniu słychać na ulicach angielskich miast ten oto wierszyk:



Remember, remember the fifth of November
The Gunpowder Treason and Plot
I see of no reason, 
Why Gunpowder Treason
Should ever be forgot... 

Guy Fawkes, Guy Fawkes, 
'Twas his intent. 
To blow up the King and the Parliament. 
Three score barrels of powder below. 
Poor old England to overthrow.”



Wieczorem w ogródkach i na polach rozpalają się ogniska, przy  których całe rodziny  pieką ziemniaki, jedzą toffee apples, czyli pieczone jabłka polane słodkim sosem. Tradycją jest też spalenie w takim ognisku kukły przedstawiającej Guya Fawksa (szczerze mówiąc nie zawsze go przypomina,  ale za to zabawa jest doskonała).

Centralnym punktem obchodów tego święta nazywanego dziś  BONFIRE NIGHT jest ogromny pokaz sztucznych ogni, organizowany w każdym większym i mniejszym mieście.

Jeśli kiedyś będziecie w Wielkiej Brytanii, tego dnia nie idźcie wcześnie spać, bo ominie was fantastyczne widowisko na czarnym listopadowym niebie.

Aha -  i przywieźcie sobie na pamiątkę maskę Guya Fawksa - zrobicie oszałamiające wrażenie na nauczycielu angielskiego.







EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW - KONKURS!



24 listopada obchodzimy Europejski Dzień Języków w naszej szkole. Chcemy, aby była to dla was także pora zabawy, dlatego nauczyciele języka angielskiego i plastyki ogłaszają szkolny konkurs pt. „Mówimy w wielu językach, czujemy tak samo”.

Każdy z uczniów chętny do udziału w konkursie wylosuje nazwę kraju, w którego języku napisze słowo „Miłość”. Będzie ono stanowiło centralny element pracy. Dodatkowo na kartce powinna się znajdować flaga i nazwa kraju oraz jakiś charakterystyczny element kojarzony z tym miejscem. Choć dzień ten obchodzi się głównie w Europie, to my obejmiemy naszym pomysłem cały świat. Na pewno wyzwaniem będą języki arabskie, hebrajski czy chiński. Tu przydadzą się zdolności plastyczne nie tylko przy czytaniu, ale i pisaniu słowa! Najlepsze prace zostaną nagrodzone i wyeksponowane na holu naszej szkoły. Informacja o zwycięzcach ukaże się zarówno na blogu, jak i na stronie internetowej szkoły.
 
Serdecznie Was zapraszamy.

Zgłoszenia i losowanie u p. Kis lub p. Wątor.
Pomoc techniczna, porady i pomysły, niezastąpiona w dziedzinie sztuki p .Agata Guzek